Türkü Yurdu

Yeter Ana : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Dört Aza'ya (Yaşa Şaşkın)  Sponsorlu Bağlantılar


Dört Aza'ya (Yaşa Şaşkın)  Yeter Ana Hayatı - Yeter Ana Kimdir ?


Doğum Yeri: Sivas
Doğum Yılı: 1922

Hasan Yıldırım (Yüzbaşıoğlu/Mihmanî)’ın eşidir. 1922’de Saraç köyünde doğmuştur. Ali ve Fadime’nin kızıdır. Herhangi bir tahsil görmemiştir. On dört - on beş yaşında iken aynı köyde yaşayan Hasan Yıldırım’a kaçmış ve bu evlilikten beşi erkek olmak üzere dokuz çocuğu (Gülhanım, Nurettin, Behiye, Gülnaz, Ülfettin, Servet, Erdal, İmdal, Mihriban) olmuştur. Bunlardan Servet (Emanetî) ve Gülhanım da halk şairidir. Âşık programlarına katılmak için eşi Yüzbaşıoğlu’nun devamlı evden ayrılması yüzünden, çocuklarına onun yokluğunu belli etmemek için tarla, harman, bahçe ve ev işlerini de o üstlenmiştir. Hayatı yoksullukla geçmiştir. Halen doğduğu köy olan Saraç’ta yaşamaktadır.

Saz çalamayan ve genellikle çok duygulandığı zaman irticalen şiir söyleyebilen Yeter Yıldırım, şiire başlamasında eşinin âşık oluşunun büyük oranda rolü olmuştur. Evde devamlı onun şiirlerini ve sazını dinlemiş ve zamanla özünde olan şairlik yeteneği ortaya çıkmıştır. Şiirlerindeki ifade yalındır ve herhangi bir teknik kaygı görülmez. Bu bakımdan kimi şiirlerinde ölçü yoktur ve ayaktan çıkmıştır. Bazı şiirlerinde de mahlas kullanmamıştır.

Dört Aza'ya (Yaşa Şaşkın)  Yeter Ana Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Yeter Ana mp3 dosyaları veya Yeter Ana türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Yeter Ana türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Yeter Ana türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.