Türkü Yurdu

Sövdeli Hesen : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Gelibdir (Bugünkü Meclisde)  Sponsorlu Bağlantılar


Gelibdir (Bugünkü Meclisde)  Sövdeli Hesen Hayatı - Sövdeli Hesen Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1934

20. yüzyıl şairlerindendir. 1934 yılında Puşkin bölgesinin Ağalıkend köyünde doğmuştur. Halk şiirinin geraylı, koşma şekillerinde şiirler yazmıştır. Şiirlerinde içtimaî, siyasî konularla, tabiat ve aşk konularını işlemiştir. Azerbaycan'da ayrılık temasını en güzel işleyen şairlerden birisidir.

Leylilerin vefasını,
Özü Mecnin olan biler,
Ayrılığın cefasını,
Yardan ayrı galan bilir.

Hasan'ın şiirlerinde «Ustadname» özelliklerini bulabiliriz. Bilindiği gibi Ustadnamelerde atasözleri, deyim ve hikmetli sözlerden istifade edilir. «Gerek» redifli ustadnamesi bunun en güzel örneğini teşkil eder.

O, âşık olmayıp, halk şairi olduğunu değişik mısralarında daima anlatmıştır.

«Sevindir şad eyle Şair Hesen'i,»
(...)
«Özüne kimsenin deme şairem.»

Siyasî konulardaki şiirlerinde devrini, rejimi medheden Sevdalı Hasan bu şiirlerinde pek başarılı olamamıştır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi onun koşma nazım şeklini, eksiksiz, tam ve doğru olarak kullanması şiirlerindeki en mühim yönüdür.

O, iki de halk hikâyesi tasnif etmiştir.

Kaynak: Aşıglar, Bakü 1960, 162-168.

Gelibdir (Bugünkü Meclisde)  Sövdeli Hesen Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Sövdeli Hesen mp3 dosyaları veya Sövdeli Hesen türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Sövdeli Hesen türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Sövdeli Hesen türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.