Türkü Yurdu

Recep Hıfzı : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Bir Bölük Turnalar  Sponsorlu Bağlantılar


Bir Bölük Turnalar  Recep Hıfzı Hayatı - Recep Hıfzı Kimdir ?


Doğum Yeri: Kağızman
Doğum Yılı: 1893

1893 - 1918. Kağızman'da doğdu. Asıl adı Recep'tir. 4 yaşında medrese eğitimi görmeye başladı ve sonraki 5 yıl içinde Kur'an'ı ezberleyerek hafız oldu. 15 yaşından itibarende çevredeki çocuklara Kur'an dersleri verdi.

Küçük yaşlarda şiire ilgi duyan Hıfzı, kendi adından çok "Hafız" adıyla bilinir. Kendisi de zamanla bunu Hıfzı biçimine dönüştürerek mahlas olarak kullandı.

Dönemin bilinen aşıklarından Kağızmanlı Yusuf Sezai'den bağlama çalmayı öğrenen Hıfzı, ayrıca alışılagelmiş bu geleneğin dışında def ve kaval çalmasıyla da bilinir. Önceleri ezberleyip söylediği eski usta malı şiirlerin yanında kendi şiirlerini de yazmaya başladı.

Suna adlı bir kızla evlenen Hıfzı, birgün bahçede beliren ışık içindeki bir kızı gördükten sonra bayıldı. Ertesi sabah Hıfzı'yı orada bulanlar eve getirdiler. Bir süre sonra kendisini ziyarete gelenlerin arasında gördüğü bir kızı bahçede gördüğü ışık içindeki kıza benzetti. Bu olayı ve sonrasındaki gelişmeler Hıfzı'nın bade içmesi olarak kabul edildi.

Hıfzı 1. Dünya Savaşının sonuna doğru (1918) önce, geride 3 küçük çocuk bırakan karısını yitirdi. Aynı yıl Rus işgalinin kaldırılması sırasında yöredeki birçok başka insanla birlikte Hıfzı da öldürüldü.

Kaynak: Ozanlar.eu

Bir Bölük Turnalar  Recep Hıfzı Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Recep Hıfzı mp3 dosyaları veya Recep Hıfzı türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Recep Hıfzı türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Recep Hıfzı türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.