Türkü Yurdu

Ümit Tokcan : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Ekini Biçe Biçe  Sponsorlu Bağlantılar


Ekini Biçe Biçe  Ümit Tokcan Hayatı - Ümit Tokcan Kimdir ?


Doğum Yeri: Ordu
Doğum Yılı: 1950

Batum'dan göçen Kafkas kökenli bir ailenin oğlu olarak Ordu'da dünyaya geldi, ilkokul ve ortaokul eğitimini Ordu'da Iise eğitimini İstanbul'da Haydarpaşa Lisesi'nde tamamladı. Orta öğrenim yıllarında Ordu Musiki Cemiyeti'nde ilk müzik çalışmalarına başladı Lise yıllarında devam ettiği Türk Musikisi Cemiyeti'nde, Neriman Tüfekçi ve Nida Tüfekçi gibi sanatçıların öğrencisi oldu.

1966 yılında, TRT'nin açmış olduğu ''Türk Halk Müziği Stajyer Ses Sanatçılığı'' sınavını kazandı. Stajyerlik süresi içinde, Neriman Tüfekçi, Nida Tüfekçi, Tuncer İnan, Yücel Paşmakçı gibi usta sanatçılardan dersler aldı 1969 yılında Ankara'da, askerlik hayatı başladı.

Askerlik görevi süresince, Ankara Radyosu'nda, Ordu, Tokat ve Giresun yörelerinden derlediği türkülerin yorumunda gösterdiği başarı ile kısa sürede halk tarafından sevilerek tanınmaya başlandı Askerlik dönüşü TRT İstanbul Radyosu'nun kadrolu Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı oldu. 15 yıl süren sahne hayatının ardından 1987 yılında tekrar TRT'ye kadrolu sanatçı olarak geri döndü Türkiye'nin çeşitli yörelerinde ve yurt dışında bir çok ülkede konserler veren Ümit Tokcan, bilhassa geniş ses sahası, ses rengi ve kıvrak hançeresi ile seslendirdiği Orta Anadolu'nun ''Bozlak'' ve türkülerini ve ayrıca; Orta/Doğu Karadeniz bölgesi türkülerini ustaca yorumlaması ile kendini sanat camiasına kabul ettirdi. 22 adet kaset, 7 adet long play sahibi olan Ümit Tokcan, çeşitli yörelerden 60 kadar da türkü derleyerek Türk Halk Müziği repertuarına kazandırdı ''Hekimoğlu derler benim aslıma'', ''Oy bir sigara ver bana'', ''Yayladan mı geliyon'', "Sokakbaşı meyhane" gibi parçalar derleyerek seslendirdiği türkülerden bazılarıdır. Ümit Tokcan, halen TRT İstanbul Radyosu THM Ses Sanatçısı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Ekini Biçe Biçe  Ümit Tokcan Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Ümit Tokcan mp3 dosyaları veya Ümit Tokcan türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Ümit Tokcan türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Ümit Tokcan türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.