Türkü Yurdu

Turan Engin : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Ahırında Bu Dert Beni Öldürür  Sponsorlu Bağlantılar


Ahırında Bu Dert Beni Öldürür  Turan Engin Hayatı - Turan Engin Kimdir ?


Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Yılı: 1938

Aslen Erzincanlı olan Turan Engin, 1938 yılında İstanbul'da doğdu. 1955 yılında Tekel'de işçi olarak çalışma yaşamına atılan Engin, küçük yaştan itibaren müzikle ilgilenmeye başladı ve oturdukları semtte bulunan "Divriğililer Hanı"na sıkça uğrayan Aşık Daimi, Ali Ekber Çiçek, Aşık Beyhani gibi ustaları dinleyerek büyüdü. Bağlama çalmayı Aşık Davut Sulari'nin yeğeni Murat Koç ve Ali Ekber Çiçek'ten öğrenen sanatçı, yine bu tarihlerde Aşık Veysel ve Dursun Cevlani'yi tanıma olanağı buldu.

1957 yılında Sadi Yaver Ataman'la tanışan Turan Engin, kendisinden "bağlamada tezene farklılıkları" konusunda dersler aldı. O günlerde, radyoda haftada bir canlı yayın yapan "İstanbul Belediyesi Folklor Tatbikat Topluluğu"nu yöneten Ataman tarafından sesinin güzelliği fark edilerek topluluğa davet edilen sanatçı, müzik yaşamında çok önemli olduğunu vurguladığı o günü şöyle anlatır:

"...Tramvayla İstanbul Radyoevi'nin önüne kadar geldim. Aşağı indim ama radyoya girmeye cesaret edemedim. Hemen bir başka tramvaya binip eve dönmek istedim. Tam o sırada kulağımda şiddetli bir acı duydum. Birisi kulağımı tutmuş çekiştiriyor, bir taraftan da "nereye gidiyorsun" diye bağırıyordu. Döndüm baktım, Sadi Yaver Ataman. Meğer o da aynı tramvayda imiş ve hemen arkamda oturuyormuş. Sonuçta radyoya birlikte girdik. Canlı yayındı... Ben orada 'Kuleden Gel Kuleden' adlı uzun havayı okudum, "peşine bir türkü bağla" dedi. Karşımda hepsi hayranlık duyduğum, zevkle dinlediğim büyüklerimden oluşan bir koro vardı. 'Derdim Çoktur Hangisine Yanayım'a girdim; bitirdiğimde geldi yanaklarımdan öptü."

Radyoya ilk adımını böylece atan Turan Engin, 1965 yılında Nida Tüfekçi, Yücel Paşmakçı, Ahmet Yamacı, Tuncer İnan, Ulvi Erguner gibi ustaların teşviki ve değerlendirmeleri sonucunda, "Yurttan Sesler Topluluğu"nun kadrolu sanatçısı oldu.

Bas-bariton sesiyle, uzun havaları, semah ve deyişleri büyük bir ustalıkla icra eden sanatçı, "Vardım Hint Eline Kumaş Getirdim", "Bugün Ben Bir Güzel Gördüm", "Kadir Mevla'm Senden Bir Dileğim Var", "Şu Sinemde Yarelerim Sızılar", "Menzil Almak İstersen" gibi birçok türkü ve uzun havayı derleyerek TRT THM Repertuarı'na kazandırdı.

26 Ocak 2003'te İstanbul Radyosu'ndan emekli olduktan sonra da, katıldığı birçok radyo ve televizyon programında türkülerini halen ilk günün heyecan ve coşkusuyla okumaya devam eden Turan Engin, 21 Temmuz 2006 günü İstanbul'da yaşamını yitirdi.

Ahırında Bu Dert Beni Öldürür  Turan Engin Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Turan Engin mp3 dosyaları veya Turan Engin türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Turan Engin türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Turan Engin türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.