Türkü Yurdu

Sefil Sefder : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Deli Gönül Feğan Etme (Gördüm)  Sponsorlu Bağlantılar


Deli Gönül Feğan Etme (Gördüm)  Sefil Sefder Hayatı - Sefil Sefder Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1910

20. yüzyıl âşıklarındandır. Doğum tarihi kesin olarak belli olmamakla beraber 1910 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Genç yaşta âşıklığa başlamıştır. Şair Veli'nin çırağıdır. Elimizdeki şiirleri gençlik yıllarına aittir. Daha sonraki durumu hakkında bilgi sahibi değiliz.

Halk şiirinin geraylı koşma ve deyişme (atışma) türlerinde başarılı olmuştur.

Sefil Sefder de şiirlerinde daha çok sevgili konusunu ele almıştır. Onun koşmalarında sevgili her yönü ile anlatılmıştır. Sevgililerin tasvirlerinde çok başarılı olan Sefder «Behtever» redifli koşmasında bu hususun en güzel örneğini vermiştir. «Gözeller» redifli koşmasında ise sevgili çeşitli yönleriyle ele alınmıştır.

Sefder, sözde durma ve mertlik konusunda da şiirler söylemiştir. «Yahşıdı» redifli koşmasından aldığımız aşağıdaki dörtlük bunun güzel bir örneğini teşkil eder.

Bağban olsam geyri bağı istemem,
Öz bahçamın o, gal narı yahşıdı,
Verer ikrarını ölse de dönmez,
Merd iyidin e'tibarı yahşıdı.

Görüldüğü gibi çok genç yaşta yazmış olmasına rağmen Sefder, devrinin ünlü şairleri arasına girebilecek, bir güce sahiptir.

Kaynak: Himmet Elizade, Azerbaycan Aşıkları II, Bakü 1930, 176-180.

Deli Gönül Feğan Etme (Gördüm)  Sefil Sefder Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Sefil Sefder mp3 dosyaları veya Sefil Sefder türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Sefil Sefder türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Sefil Sefder türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.