Türkü Yurdu

Samed Vurgun : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Dağlar (Önceleri Çadır Çadır)  Sponsorlu Bağlantılar


Dağlar (Önceleri Çadır Çadır)  Samed Vurgun Hayatı - Samed Vurgun Kimdir ?


Doğum Yeri: Salihli
Doğum Yılı: 1906

21 Mart 1906 - 27 Mayıs 1956. Kazak bölgesindeki Salihli kentinde doğdu. Asıl adı Samed Yusufoğlu Vekilov'dur. İlköğrenimini doğduğu kentte tamamladı.

Tanınmış şairler, eğitimciler, askerler, hekimler çıkarmış Vekilağalılar soyundan gelen Samed Vurgun 6 yaşlarındayken annesinin ölmesi üzerine ninesinin yanında büyüdü.

1918'de dönemin bilinen eğitimcilerinden Feridun Bey tarafından Kazak'ta kurulan iyi bir okulda eğitimini sürdürdü. Bu dönemde Puşkin, Lermontov gibi Rus edebiyatının önde gelen yazarları öğrenme fırsatı buldu. Aynı zamanda Tevfik Fikret, Namık Kemal'i inceledi.

Yaklaşık 1922'de ilk şiirleri yayınlanmaya başladı. Ancak adını ilk duyurduğu şiiri »Civanlara Hitap« 1925 yılında geniş çevrelere ulaştı. Sonraki yıllarda bölgedeki birçok gazete ve dergide yazıları, şiirleri yeraldı. Bu dönemde »Vurgun« adını kullanmaya başladı.

1929 yılında Moskova Üniversitesi Edebiyat Fakültesine girdi. Özelikle 1930-40 yılları arasında edebiyat çevrelerinde tanınan biri haline geldi. Bu dönemde yazdığı, lirik ve politik şiirlerin yeraldığı »Şairin Andı« ilk kitabı yayınlandı.

1937'den sonra kendi kitapları yanında Rus edebiyatından Arap edebiyatına dek geniş bir alanda çeviriler yapmaya yöneldi. Bu dönemde yazdığı Molla Penah Vakıf'ın yaşamını konu alan »Vakıf« adlı eseri 1941 yılında Stalin adına verilen ödülü aldı. Yine aynı dönemlerde Nizami Gencevi'nin »Leyla ile Mecnun« adlı eserini Azericeye çevirdi.

Ölümünden kısa bir süre önce Azerbaycan'ın Halk Şairi ünvanı verildi.

Bakü'de öldü ve orada toprağa verildi.

Samed Vurgun'un düşünceleri, şiirleri, oyunları ve araştırmalarını içeren yaklaşık 50 kitabının yanında yüzlerce makalesi ve onlarca çeviri kitabı yayınlandı.

Kaynak: Ozanlar.eu

Dağlar (Önceleri Çadır Çadır)  Samed Vurgun Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Samed Vurgun mp3 dosyaları veya Samed Vurgun türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Samed Vurgun türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Samed Vurgun türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.