Türkü Yurdu

Şair Veli : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Ayrılıb (Başına Döndüğüm)  Sponsorlu Bağlantılar


Ayrılıb (Başına Döndüğüm)  Şair Veli Hayatı - Şair Veli Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1895

20. yüzyıl âşıklarındandır. 1895 yılında Tovuz bölgesinin Bozalganlı köyünde doğmuş, 1933 yılında vefat etmiştir. Ancak bazı kaynaklarda Şair Veli'nin doğum tarihi 1880 (Telli Saz Ustadları, Bakü 1964, 144) ve 1882 (H. Elizade, Azerbaycan Aşıkları II, Bakü 1930, 152) olarak gösterilmektedir.

Veli 18 yaşına kadar çobanlık yapmıştır. Bu arada yaşadığı hayatla ilgili şiirler söylemiştir. 22 yaşında «Papagçılık» sanatına başlamıştır. Bir ara Bakü'ye gelmişse de daha sonra tekrar Tovus bölgesine dönmek zorunda kalmıştır. «Papagçılık» sanatını da sevmeyen Veli bu defa çiftçiliğe başlar.

Veli, koşmalarındaki başarısı ile tanınmaktadır. Ancak halk şiirinin diğer şekillerinde de söylemiştir. Fakat koşmalarının yanında bunlar çok zayıf kalmıştır. Onun koşma şeklindeki şiirlerinde «Üstadname» özelliklerini bulabiliriz.

Esil dostun mehebbeti çoh olu,
Özü düz, sözü düz hedeng oh olu,
Merd iyidin gözü könlü toh olu,
Dost yolunda gabah, dalı gözdiyer.

Veli'nin şiirlerinde tabiatın ayrı bir yeri vardır. Azerbaycan'ın dağları, yaylaları, ovaları onun şiirinde rengarenk bir şekil almıştır.

Bahar fesli yaz ayları gelende,
Alırsan arandan celalı dağlar,
Ağır eller, yaylalı size yayılır,
Ölürsünüz elli, obalı dağlar.

Veli şiirlerinde edebi sanatları ustalıkla kullanmıştır. Çağdaşları ve kendinden sonraki âşık ve şairler üzerinde tesiri vardır.

O, Azerbaycan'ın usta âşığı Elesker'le tanıştıktan sonra onun şiirlerine nazireler de yazmıştır.

Kaynak: Azerbaycan Aşıgları ve El Şairleri II, Bakü 1984, 231 - 246; Himmet Elizade, Azerbaycan Aşıkları II, Bakü 1930, 152 - 161; Sazım Sözüm, Bakü 1978, 83 - 86; Telli Saz Ustadları, Bakü 1964, 144 - 147.

Ayrılıb (Başına Döndüğüm)  Şair Veli Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Şair Veli mp3 dosyaları veya Şair Veli türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Şair Veli türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Şair Veli türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.