Türkü Yurdu

Şair Gurban : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Gızılgül (Açılıb Günçeler)  Sponsorlu Bağlantılar


Gızılgül (Açılıb Günçeler)  Şair Gurban Hayatı - Şair Gurban Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1846

19. yüzyıl âşıklarındandır. 1846 yılında Kelbecer bölgesinin Demirçidamlı köyünde doğmuş. 1933 yılında Kelbecer'in Ağdaban köyünde vefat etmiştir.

Kurban genç yaşta şiir yazmaya başlamıştır. Âşık Elesger'in yakın dostu, Aşık Şemşir'in ise ustasıdır. Halk şiirinin çeşitli şekillerinde şiirleri vardır. Bunlar içerisinde bilhassa koşma, divani ve muhammesleri başarılıdır.

Kurban'ın şiirlerinde, tabiat, gül ve onun hasreti olan bülbülün ayrı bir yeri vardır. Kendisinin hasreti de güldür. O gül ise sevgilidir. Neyin iyi, neyin kötü olduğunu «Yahşıdı» redifli koşmasında bulabiliriz.

Kurban'ın şiirleri arasında nasihat havasıyla yazılmış «Üstadnameler»i görebiliriz. Üstadnamelerde sık sık atalarsözü ve hikmetlerden istifade edilir.

Şiirlerinde dünyanın geçiciliği, bu sebepten daima iyilik yapılması gerektiğini anlatır. Edebî sanatları ve kelimeleri yerli yerine kullanmada çok başarılıdır.

Hanı Nemrud, hanı Fir'on hanı neçe zülmkar,
Hanı Loğmani - Erestun, goymaz gala ruzigar,
Hanı İskender, Süleyman ol sahib-i ihtiyar,
Onları da ateşlere felek yahdı dünyada.

Kaynak: Sazım Sözüm, Bakü 1978, 57-59; Telli Saz Ustadları, Bakü 1964, 152-154.

Gızılgül (Açılıb Günçeler)  Şair Gurban Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Şair Gurban mp3 dosyaları veya Şair Gurban türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Şair Gurban türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Şair Gurban türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.