Türkü Yurdu

Şahmorlu Aşık Penah : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Oynayır (Hubların Meclisinde)  Sponsorlu Bağlantılar


Oynayır (Hubların Meclisinde)  Şahmorlu Aşık Penah Hayatı - Şahmorlu Aşık Penah Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1876

20. yüzyıl âşıklarındandır. 1876'da Şamhor bölgesinin Say-sulu köyünde doğmuş; 1921'de vefat etmiştir. Küçük yaşlarında âşıklık sanatına ilgi duymaya başlayan Penah daha sonra Şemkir'li Âşık Hüseyin'in oğlu Çoban'a çırak olmuştur. Çoban'a çırak olduktan sonra, âşıklık sanatını öğrenmiş ve Azerbaycan'ın güçlü bir âşığı olarak kendisini kabul ettirmiştir.

Halk şiirinin koşma, geraylı ve tecnis gibi şekillerinin yanında klasik şekilde yazmış olduğu muhammeslerinde başarılı olmuştur. Penah, tabiat ve sevgili gibi değişmez konular yanında içtimaî konularda da söylemiş olmasıyla tanınmaktadır. Anadolu sahasında daha değişik olarak söylenen «Teklik» redifli koşması, onun Anadolu Türk şiirini bildiğini göstermesi bakımından da önemlidir.

Yine şiirlerinde namertlerden, soysuzlardan, iki yüzlülerden şikâyet etmiştir. Edebî sanatları ustalıkla kullanması onun sanat gücünü gösteren bir başka yönüdür.

20. yüzyılda yaşamış olan Penah'la, daha çok siyasî konularda şiir yazmış olan çağdaşı Penah Penarov'u karıştırmamak gerekir.

Kaynak: Telli Saz Ustadları, Bakü 1964, 103-106.

Oynayır (Hubların Meclisinde)  Şahmorlu Aşık Penah Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Şahmorlu Aşık Penah mp3 dosyaları veya Şahmorlu Aşık Penah türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Şahmorlu Aşık Penah türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Şahmorlu Aşık Penah türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.