Türkü Yurdu

Osman Dağlı : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Benim (Kimi Sevsem)  Sponsorlu Bağlantılar


Benim (Kimi Sevsem)  Osman Dağlı Hayatı - Osman Dağlı Kimdir ?


Doğum Yeri: Afşin
Doğum Yılı: 1936

7 Mayıs 1936 tarihinde Afşin’in Hunu (şimdiki adı Arıtaş) köyünde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. Aynı zamanda medrese eğitimi de alarak dini öğretiler ve Kuran öğrendi. Şiir yazmaya da bu dönemlerde tasavvuf ağırlıklı konuları işleyerek başladı.

Köylerine gidip gelen çeşitli aşıkların yanında Aşık İhsani, Kul Hasan ve Davut Sulari’nin etkisi oldu. Sonraki yıllarda Mahzuni, Kul Hasan, İhsani, Nesimi Çimen gibi birçok aşıkla Türkiye’nin hemen her bölgesini dolaştı.

Ozan Maksudi mahlasının yanında, adını ya da soyadını da kullanan Dağlı, şiirlerinde toplumsal sorunlardan sevgiye her konuyu işledi. Şiirleriyle birçok aşığı etkileyen Dağlı’nın çeşitli eserleri başta Feyzullah Çınar ve Aşık Mahzuni olmak üzere değişik kişilerce bestelendi.

1962 yılında açılan Ankara Halk Ozanları Derneğinin kurucuları arasında bulunan Osman Dağlı, 1971’de Almanya’ya yerleşerek yaşamını orada sürdürmeye başladı.

Çeşitli şenlik ve konferanslara katılan ve yaklaşık 2000 şiiri bulunan Osman Dağlı’nın eserleri birçok gazete, dergi ve araştırmada aktarıldı.

Benim (Kimi Sevsem)  Osman Dağlı Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Osman Dağlı mp3 dosyaları veya Osman Dağlı türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Osman Dağlı türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Osman Dağlı türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.