Türkü Yurdu

Onur Akın : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Ben Yağmur Yüklü Bir Bulutum  Sponsorlu Bağlantılar


Ben Yağmur Yüklü Bir Bulutum  Onur Akın Hayatı - Onur Akın Kimdir ?


Doğum Yeri: Ahlat
Doğum Yılı: 1967

Sanatçı müzik yaşamına küçük yaşlarda babasından ve ağabeyinden aldığı müzik dersleriyle başlar.
İlk enstrümanı mandolin, bir süre sonra yerini bağlamaya bırakır.

Bağlama ile dostluğu türkülerle devam ederken lise yıllarında müzik öğretmeni Dr. Zihni Papakçı'nın yardımlarıyla batı müziği ile tanışır ve gelecekteki müzik çizgisinin temelleri atılmış olur.

Ruhi Su'nun sesinden ve müziğinden etkilenen sanatçının beste çalışmaları bu yıllarda başlar.

1987 yılında üniversitede okurken arkadaşlarıyla Grup Baran'ı kurar. İlk albümleri 'Yediveren' 1989, 'Kuytuda Başak-Topraksız Dağlar' 1991 yılında yayınlanır. Bu albümlerde grubun solistliğini yapan Onur Akın, albümde yer alan bestelere de imzasını atar. Bu yıllarda yurt içi ve yurt dışında birçok konser vererek, geniş bir kitle tarafından tanınır ve büyük beğeni toplarlar.

Yediveren albümü, halen grup çalışmaları içerisinde en çok satan albüm olma özelliğini taşımaktadır.

1992 yılında grubun dağılmasıyla beraber, ilk solo albümü olan 'Seni İstanbul Yapmalı'yı 1993 yılında çıkarır.

Sanatçı kendisini geniş kitlelere tanıtan ikinci solo albümü 'Nereye Ey Güzel İnsanlar'ı da 1996 yılında dinleyenlerinin beğenisine sundu.

Bu albüm içerisinde yer alan sözleri Nazım Hikmet'e müziği Onur Akın'a ait olan Seviyorum Seni çalışmasıyla 1996 yılında Yaşam Radyo'nun düzenlemiş olduğu yarışmada yılın bestesi ödülünü aldı.

Ben Yağmur Yüklü Bir Bulutum  Onur Akın Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Onur Akın mp3 dosyaları veya Onur Akın türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Onur Akın türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Onur Akın türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.