Türkü Yurdu

Növres İman : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Dedim Könül Nanecibden (Seni)  Sponsorlu Bağlantılar


Dedim Könül Nanecibden (Seni)  Növres İman Hayatı - Növres İman Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1903

20. yüzyıl âşıklarındandır. 1903 yılında Göyçe bölgesinin Ağkilise köyünde doğmuştur. Bazı kaynaklarda İman'ın doğum tarihi 1906 olarak verilmektedir. (Azerbaycan Âşıkları II, Bakü 1930, 168). Ünlü Azeri âşığı Elesker'in kardeşinin oğludur. Genç yaşlarında okula devam ettiğinden iyi kötü bir tahsili vardır. Yine Arapça ve Farsça'yı da bilmektedir. Bir müddet öğretmenlik yaptıktan sonra bu vazifeden ayrılarak âşıklığa başlamıştır. Halk şiirinin bütün şekillerinde şiir söylemiştir. Âşıklar arasında Növres İman da üstad olarak kabul edilmiştir. Onun şiirleri sevilmiş ve halk arasında yayılmış olup yıllarca dillerde ezbere okunmuştur. Şiirleri arasında yer alan muammalarını kimse çözememiştir. Koşmaları oldukça başarılıdır.

Koşmalarında sevgili, sevgilinin çeşitli yönleri, çeşitli sanatlardan istifade edilerek anlatılmıştır.

İki yüzlüler, ahlaksızlar onun sazının tellerinde daima hicvedilmiştir. İçtimâî meseleleri işlediği bir dörtlüğünde Növres İman şöyle demektedir:

Terbiye gerekdi ata, anadan,
Me'rifet lazımdı evden, binadan,
Yüzde cehd eylesen olarsan nadan.
Hidmetin olmasa kamil ustadan.

İman da şiirlerinde atasözleri ve hikmetli sözlerden istifade etmiştir.

Kaynak: Himmet Elizade, Azerbaycan Âşıkları II, Bakü 1930, 168-170. Telli Saz Ustadları, Bakü 1964, 131-133.

Dedim Könül Nanecibden (Seni)  Növres İman Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Növres İman mp3 dosyaları veya Növres İman türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Növres İman türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Növres İman türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.