Türkü Yurdu

Nezahat Bayram : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Çemberim Dalda Kaldı 3  Sponsorlu Bağlantılar


Çemberim Dalda Kaldı 3  Nezahat Bayram Hayatı - Nezahat Bayram Kimdir ?


Doğum Yeri: Samsun
Doğum Yılı: 1926

Beş çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak 1926 yılında Samsun'da doğdu.

Babası Mehmet Nuri Çınar Devlet Demiryollarında memur, annesi Şefika Hanım ise ev hanımıydı. Evde amatör olarak annesi ud, babası ise kanun çalıyordu. Aileden gelen müzik tutkusunun sonucu olsa gerek, kardeşlerin Necla Erol ve Ülkü Beşgül de başarılı birer THM ses sanatçısı olarak uzun yıllar TRT çatısı altında hizmet verdiler.

1939 yılında babasının memuriyeti dolayısıyla Afyon'a taşındıklarında Nezahat Bayram henüz 13 yaşındaydı. Sesinin güzelliği ile dikkat çeken sanatçı Abdullah Uluçelik, Hulusi Yamaner ve Cemal Altıniğne gibi usta yerel sanatçı ve kaynak kişilerle birlikte, Afyon Halk Müziği Ekibi içinde yer aldı. Daha sonra yine babasının görevi nedeniyle taşındıkları Kayseri'de Cevat Bayram ile evlenen Nezahat Bayram, 1953 yılında Ankara Radyosu'nun açtığı sınavı kazanarak TRT THM Ses Sanatçısı oldu. 8 yıl görev yaptığı radyo günlerinde birçok mahalli sanatçıyı, özellikle de Zaralı Halil ve Diyarbakırlı Celal Güzelses gibi ustaları dinleyerek repertuarını zenginleştirdi.

Güçlü sesinin yanı sıra geniş bir repertuara da sahip olan, bir çok yörenin türküsünü, özellikle de uzun havaları başarılı bir şekilde icra eden sanatçı, 1962 yılında sahne yaşamını tercih ederek İstanbul'a yerleşti.

Çıkardığı 200'e yakın plakla sesini milyonlara duyuran sanatçı, "Yola Gel Sevdiğim Yola", "Giderim Giderim de Yolum Yan Gelir", "Erzurum Dağları Kar ile Boran", "Sarılma Çapaya Pek Nazikçesin", "Şekerdağının Hiç Eksilmez Gıcısı" gibi uzun havaların yanı sıra, "Dam Başına Asa da Koymuş Galbırı", "İndim Havuz Başına", "Cevizin Yaprağı Dal Arasında", "Söğüdün Erenleri", "Meşeler Güvermiş Varsın Güversin" gibi yüzlerce türküyü halka sevdirdi, bir çoğunu da adeta ismiyle özdeşleştirdi.

Türk Halk Müziği'ne büyük katkıları olan Nezahat Bayram, 2 Şubat 2004 tarihinde İstanbul'da yaşamını yitirdi.

Çemberim Dalda Kaldı 3  Nezahat Bayram Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Nezahat Bayram mp3 dosyaları veya Nezahat Bayram türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Nezahat Bayram türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Nezahat Bayram türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.