Türkü Yurdu

Mükerrem Kemertaş : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Köprünün Başlarında  Sponsorlu Bağlantılar


Köprünün Başlarında  Mükerrem Kemertaş Hayatı - Mükerrem Kemertaş Kimdir ?


Doğum Yeri: Erzurum
Doğum Yılı: 1938

1938 yılında Erzurum'da dünyaya gelen Mükerrem Kemertaş, müzik yaşamına Erzurum Halk Oyunları Derneği'nin THM çalışmasına katılarak başladı. İlk defa 1956 yılında bir gençlik şöleninde sahneye çıkan sanatçı, o güne kadar Hırtızlı Hafız Celal, Çığılı İzzet, Celal Güzelses gibi ustaları yakınen dinleyebilme fırsatı buldu.

1960 yılında Erzurum Radyosu'nun açılması ve devamında 1961'de Doğudan Sesler Korosu'nun kurulmasıyla birlikte Seyfettin Sığmaz, Hulusi Seven, Fikret Tosuner ve Suat Işıklı nezaretinde, bu koroda korist ve solist olarak görev aldı.

Daha Sonra, 1966 yılında açılan "Kadrolu Ses Sanatçısı" sınavını kazanarak, Erzurum Radyosu'nda Ali Canlı, Mustafa Geceyatmaz, Kemal Karasüleymanoğlu, Fikret Karahan ve Talip Özkan'ın şefliğinde Yurttan Sesler Korosu'nda çalışmaya başladı.

İstanbul Radyosu THM Müdürü Nida Tüfekçi'nin isteği üzerine, 1970 yılından itibaren İstanbul Radyosu Yurttan Sesler Topluluğu'nda, Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi, Ahmet Yamacı, Yücel Paşmakçı'nın nezaretinde görevine devam etti.

1985 yılında İzmir Radyosu'na naklen atanan Mükerrem Kemertaş, emekli olduğu 2004 yılına kadar bu radyodaki çalışmalarını sürdürdü.

Uzun havaları ustalıkla icra etmesiyle tanınan Mükerrem Kemertaş'ın, 1960'lı ve 1970'li yıllarda değişik firmalar adına yapmış olduğu çok sayıda plak ve kaseti mevcuttur.

Sahneye ilk çıktığı 1956 yılından günümüze kadar çok sayıda konserler de vermiş olan Mükerrem Kemertaş, emekli olmasına rağmen "sanatçının emeklisi olmaz" ilkesini doğrularcasına birçok müzik etkinliklerine katılarak sanat yaşamına devam etmektedir. Halen İzmir'de yaşamını sürdüren Mükerrem Kemertaş, üç çocuk ve iki torun sahibidir.

(TRT yapımı Huma Kuşu albümünün kartonetinden alıntıdır.)

Köprünün Başlarında  Mükerrem Kemertaş Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Mükerrem Kemertaş mp3 dosyaları veya Mükerrem Kemertaş türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Mükerrem Kemertaş türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Mükerrem Kemertaş türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.