Türkü Yurdu

Muharrem Ertaş : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Dinek Dağı 1  Sponsorlu Bağlantılar


Dinek Dağı 1  Muharrem Ertaş Hayatı - Muharrem Ertaş Kimdir ?


Doğum Yeri: Kırşehir
Doğum Yılı: 1905

1905-1985. Doğumuna ilişkin tam bir tarih verilemiyor. Çeşitli tarihler söz konusu edilse de, bu konuda bilgisine başvurulan Neşet Ertaş da kesin bir tarih söyleyemedi.

Kırşehirli Muharrem Ertaş, Orta Anadolu türkülerinde, özellikle bozlaklarda önemli bir isimdi. Geleneksel müzik ve bağlama derslerini Yusuf Usta adlı yörenin ünlü saz ustasından aldı. Abdal adı verilen, özellikle Kırşehir, Yozgat, Keskin, Konya çevresinde gezginci olarak yaşayan ve geçimlerini ağırlıkla müzik, kalaycılık vs. gibi işlerden sağlayan toplulukların yetiştirdiği en büyük isimlerden biriydi. Yalnızca iyi bağlama çalması ya da türkü söylemesi değil, yaşamındaki sadelik ve hoşgörüyü hem kendi çocuklarına hem de yetiştirdiği birçok insana aktardı.

Gezginci yaşamından dolayı yalnızca kendi yöresinde değil, Anadolu'nun birçok bölgesinde tanındı ve türküleri yayıldı. Uzun süre radyoda programlar yaptı.

Halk müziğine verdiği uzun yılların emeğine saygı olarak Kırşehir'de anıtı dikildi.

Dinek Dağı 1  Muharrem Ertaş Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Muharrem Ertaş mp3 dosyaları veya Muharrem Ertaş türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Muharrem Ertaş türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Muharrem Ertaş türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.