Türkü Yurdu

İzzet Altınmeşe : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Damda Puşi İşlerem  Sponsorlu Bağlantılar


Damda Puşi İşlerem  İzzet Altınmeşe Hayatı - İzzet Altınmeşe Kimdir ?


Doğum Yeri: Diyarbakır
Doğum Yılı: 1945

1945 yılında Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde doğan İzzet Altınmeşe'nin ailesi, sanatçı henüz 5 aylık iken ekonomik nedenlerden ötürü Diyarbakır'dan Adana’ya göç etti. İzzet Altınmeşe, burada bir süre baba mesleği olan erkek kuaförlüğü yaptı. Daha sonra sanatçılık yönü ağır basınca kuaförlüğü bıraktı. 1963 yılında Adana Halk Eğitim Merkezi'nde Türk halk müziği nota ve şan dersleri almaya ve amatörce sahne çalışmaları yapmaya başladı. 1965 yılında ilk plak çalışmasını gerçekleştirdi. 1966 - 1968 yılları arasında askerlik görevini yerine getirdi. Askerlik dönüşü Adana’da 2 yıl çalışmalarını sürdürdü.

1970 yılında Ankara’ya yerleşti. 1972 yılında söz ve müziği kendisine ait olan "Biraz da Bana Gül Kader" isimli bestesiyle Türkiye genelinde ismini duyurdu. 1976 yılında Ankara Radyosu Sanatçılık Sınavı'nı kazandı. Bu dönemde Nida Tüfekçi, Coşkun Güla, İhsan Öztürk ve Musa Eroğlu gibi Türk halk müziğinin ustaları ile çalışmalarını sürdürdü. 1977’de kendi derlediği "Maden Dağı" adlı türküyle bugünkü şöhretinin temelini atmış oldu. 1978 yılında "Esmerim" türküsü yılın hit parçası oldu.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçılığı unvanıyla onurlandırıldı.

İzzet Altınmeşe’nin 100 civarında derlemesi ve sözü ile müziği kendisine ait olan parçaları mevcuttur. Yedi sinema filminde rol almıştır.

Damda Puşi İşlerem  İzzet Altınmeşe Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde İzzet Altınmeşe mp3 dosyaları veya İzzet Altınmeşe türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece İzzet Altınmeşe türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan İzzet Altınmeşe türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.