Türkü Yurdu

Huzuri Baba : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Gönül (Safayı Ararken)  Sponsorlu Bağlantılar


Gönül (Safayı Ararken)  Huzuri Baba Hayatı - Huzuri Baba Kimdir ?


Doğum Yeri: Yusufeli
Doğum Yılı: 1886

Asıl adı Ali Çoşkun olan Aşık Huzuri Baba 21 Nisan 1886'da Yusufeli'nin Zor (Esenyaka) köyünde doğdu. 23 Eylül 1951'de öldü. Babası Aşık Keşfi Aşıklık Geleneğinin en önemli simalarındandır. 20 yaşına dek medrese eğitimi gördü. İcazet almadan medreseyi terk etmiştir. Bunun sebebi de şiirdir. Kafkasya Üzerinden Kırım'a kadar giden ve bir çok yer gezen Huzuri Baba, doğaçlama ustası olup, heceli, koşma ve destan türünde seçme eserler vermiştir. Özellikle bağlama eşliğinde 175 dörtlükten oluşan karşılaması ve "Para Destanı" adlı şiirleri Aşık Huzuri Baba'nın yetenek ve birikiminin güzel örnekleridir. Ters Öğüt Destanı başka güzel bir örnektir.

Hece vazniyle yazılmış eserleri 185 koşma, güzelleme ve semai, 25 destan ve 10 türlü deyişten ibarettir. Aruz lu eserleri 313 gazel, 6 müstezat, 5 terkib-i bent, 5 kaside, 4 methiye, 28 müsammat, 9 ebcedli tarih, 12 hicviye, 4 divan ayrıca 10 tane çeşitli şiirden ibarettir.

Bir süre Şavşat ve Yusufeli'de tapu ve nüfus memurluğu yaptı. Yaşamının önemli bir kısmını Anadoluyu gezerek geçirmiştir.

Gönül (Safayı Ararken)  Huzuri Baba Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Huzuri Baba mp3 dosyaları veya Huzuri Baba türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Huzuri Baba türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Huzuri Baba türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.