Türkü Yurdu

Hisarlı Ahmet : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Ah Hamamcı Bu Hamama  Sponsorlu Bağlantılar


Ah Hamamcı Bu Hamama  Hisarlı Ahmet Hayatı - Hisarlı Ahmet Kimdir ?


Doğum Yeri: Kütahya
Doğum Yılı: 1908

1908’de Kale Bala denilen Kütahya ilinin çekirdeğini oluşturan Yukarı Hisar’ da dünyaya gelmiş. Ayşe hanım ile yemenici Musa Bey’in ikinci çocuklarıdır. Çocukluğunu ve gençliğini babasının yanında geçirmiş.

Delikanlılık döneminde; gençlerin evlerde toplanarak eğlendikleri ve sohbet ettikleri Gezek’lerde üç telli bağlama ile tanışmış. Müzik gibi uğraşların gençleri haylazlığa iteceği düşünülen o devirde babasından saklı üç kile buğdaya bir bağlama edinmiş. Babası bunu görmüş kırmış, Hisarlı Ahmet gene bunu almış,gene kırılmış ama böyle devam ederken de bağlamayı öğrenmiş.

Örf ve adetlerin yaşatıldığı, görgü kurallarının ve birlikte yaşamanın pekiştirildiği Gezekler de müzik oyun başladığında sohbet bırakılır, yeme içme durur, derlenip toparlanılır ve sessizce dinlenilir, seyredilirdi. kurallara uymayanlara da hoş cezalar verilirdi. Zengince olana bedensel ceza verilir, uzak bir pınardan su getirmesi istenir. Yoksul gence de mesela bir tepsi baklava alma cezası verilirdi.

Genç kızların aynı tür toplantısına da Kızlar İçi denir. Gençler ablalarından hayat hakkında bilgiler alır oynayıp eğlenirlerdi.

Askerlik çağına geldiğinde koltuk altına aldığı bağlaması ile kıt’aya teslim olan Ahmet Topçu askeri olmuş. Burada klarnet çalmayı ve okuma yazmayı öğrenmiş. Askerlik dönüşü ve babasının vefatı ailenin geçimini ona yüklemiş. Bu arada Hacer hanımla ile evlenmiş, üç çocukları dünyaya gelmiş. Hisardan yeni gelişen şehre taşınmışlar. Ekonomik durum Ahmet'e meslek değiştirir. Kahvehane açar. Üç telli bağlama duvarda asılıdır, ünü yayılmıştır. Kahvehanesi aşıkların ve onu dinlemeye gelenlerin uğrak yeridir artık. Hevesli gençlere bile ücret ders verir. Halk evleri kurulduğunda çalışmalarını burada da sürdürür.

Muzaffer Sarısözen 'in daveti üzerine 1942'de ekip olarak Ankara radyosuna gidilmiş. Onun sazı ve sesindeki farklı üslup ve tavır üzerine radyoda kalması teklif edilmiş ve "Fincanın dibi noktalı ile Pembeli" türküleri derlenmiş.

Ailevi radyoda kalmayan Ahmet'in kahvehanesi Aşık Veysel, Aşık Davut Sulari gibi gezginci ozanların ve radyo sanatçılarının uğrak yeri olmuş. Bir konser için gelen Nida Tüfekçi, Yücel Paşmakçı ondaki değişik saz tavrı ve okuyuştaki kendine has hançereyi fark etmişler. Bir oğlunu yüksek öğrenim için İstanbul'da olması ve halk müziği camiasında çalışması da Ahmet'te ki ki tüm yöre türkülerin TRT repertuarına kazandırılmasında katkısı olmuş, türküler hemen hayata geçirilmiştir. Bu arada ibadetini de bırakmayan Ahmet "Hacı" olduktan sonra "elini eteğini çek bu işlerden" diyenlere "Ben sazımla Rabbime sizden daha yakınım" derdi.

Halk destanlarını ezbere bilir, türkülerin kaybolması ve yozlaşması endişesiyle bunları bir kitapta toplama arzusunu da ne yazık ki sağlığında yerine getiremedi. Bu arzusunu oğlu ve torunu İsmail Pektaş 1995 yılında "Hisarlı Ahmet yorumu ile Kütahya Türküleri" adlı kitabı güral porselen'in sponsorluğunda yayımlayarak gerçekleştirebildi. Hisarlı Ahmet 4 Ocak 1984'de vefat etmiştir.

Ah Hamamcı Bu Hamama  Hisarlı Ahmet Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Hisarlı Ahmet mp3 dosyaları veya Hisarlı Ahmet türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Hisarlı Ahmet türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Hisarlı Ahmet türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.