Türkü Yurdu

Heyyat Mirza : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Deye Deye (Alem-i Röyada)  Sponsorlu Bağlantılar


Deye Deye (Alem-i Röyada)  Heyyat Mirza Hayatı - Heyyat Mirza Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1865

20. yüzyıl halk şairlerindendir. 1865 yılında Tovuz Bölgesinin Bozalganlı köyünde doğmuştur. Ancak bazı kaynaklar Mirza'nın doğum tarihini 1900 olarak vermektedir. (H. Elizade, Azerbaycan Aşıkları II, Baku 1930, 143). 9 yaşında «molla» mektebine gitmiştir. Burada okumayı yazmayı öğrendikten sonra mektepten ayrılmıştır. Terzi yanına çırak olduktan sonra bu mesleği çok kısa zamanda öğrenmiştir. Terzilikle uğraştığı için «Hayyat» mahlasını almıştır. O, 1922 yılında vefat etmiştir.

Şiirlerini genç yaşta âşık olduğu sevgilisi Nazenin için yazmıştır. Kızı almasına annesi ve babası müsaade etmediği için şiir yazmaya başlamış, buna bağlı olarak da yanıklı geraylı, koşma ve muhammesleri ortaya çıkmıştır.

Aşk ateşi ile yanıp tutuşan Mirza, derdine bir türlü çare bulamamıştır. Çünkü onun çaresi sevgilidir. Sevgili ise Mirza'dan daima uzak durmaktadır.

Sevgililerin dışında devrinin siyasî hadiselerine de yabancı kalmayan Mirza «Millet» redifli koşmasında bu mes'eleyi ele almıştır.

Kaynak: Azerbaycan Aşıgları ve El Şairleri II, Bakü 1984, 166 - 178; Himmet Elizade, Azerbaycan Aşıkları II, Bakü 1930, 143 - 147; Telli Saz Ustadları, Bakü 1964, 110 - 113.

Deye Deye (Alem-i Röyada)  Heyyat Mirza Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Heyyat Mirza mp3 dosyaları veya Heyyat Mirza türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Heyyat Mirza türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Heyyat Mirza türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.