Türkü Yurdu

Göleli Celaloğlan : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Çıkarır (He Yaha Gitmiş)  Sponsorlu Bağlantılar


Çıkarır (He Yaha Gitmiş)  Göleli Celaloğlan Hayatı - Göleli Celaloğlan Kimdir ?


Doğum Yeri: Göle
Doğum Yılı: 1918

1918-1959. Göle'nin Hoştülbent köyünde doğdu. Osmanlıca ve Arapçayı küçük yaşlarda köyündeki ileri gelenlerden, Latin alfabesini ise askerlikte öğrendi.

Yaklaşık 10 yaşından itibaren eniştesi Mustafa’dan davul, zurna, kaval, mey ve bağlama çalmayı öğrenmeye başladı. Ayrıca ağıtlar ve türküleri öğrenmesindeki en önemli etkenlerden biri de ablası Altun’dur.

Köylerine gelip giden aşıklar aracılığıyla bilgisini pekiştirdi. Ancak yörenin en ünlü davulcularından olması nedeniyle hemen her düğüne çağrılan Celaloğlan bu süreçte de birçok türkü ustası ve aşıkla görüşüp kendini geliştirme fırsatı buldu.

Yöredeki efsanevi konumundan dolayı birçok türküde de adı geçen Celaloğlan’ın genç yaşta ölmesi üzerine ardından onlarca ağıt yakıldı.

Yörede bilinen Sofu Emmi (1886-1984), Heveli Babuş ve Ferman Baba (1920-1996) gibi birçok aşığın doğrudan ustası olarak kabul edilmektedir.

Celaloğlan bir kış günü çaldığı bir düğünden sonra hastalanınca kızakla köyüne getirildi. Çok geçmeden de öldü ve orada toprağa verildi.

Çıkarır (He Yaha Gitmiş)  Göleli Celaloğlan Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Göleli Celaloğlan mp3 dosyaları veya Göleli Celaloğlan türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Göleli Celaloğlan türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Göleli Celaloğlan türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.