Türkü Yurdu

Gedir Terterli : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Olsun (Her Görünen Yaşıl Bağa)  Sponsorlu Bağlantılar


Olsun (Her Görünen Yaşıl Bağa)  Gedir Terterli Hayatı - Gedir Terterli Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1936

20. yüzyıl âşıklarındandır. 1936 yılında Mir Beşir bölgesinde doğmuştur. Halk şiirinin değişik şekillerinde söylemesine rağmen koşmaları ile üne kavuşmuştur. Şiirlerinde ahlâkî, içtimaî konuları işlemiştir. Kadir, gördüğü hiçbir olaya yabancı kalmamıştır. Hele hele bütün âşıklarda olduğu gibi sevgilinin vefasızlığı onun şiirlerinde de anlatılmıştır. Sevgilinin vefasızlığına rağmen Kadir yine de ona bir belanın gelmesine taraftar değidir.

Bunların yanında tabiat da onun şiirinin belli başlı konularındandır. O, bu konuyu «Almışam» redifli koşmasında şöyle anlatmaktadır.

Tebiet aşigi aldanır adım,
Sade gözelliye heyran olmuşam,
Güney yamaçlarda oturup be'zen,
Yanıglı yanıglı tütek çalmışam.

Görüldüğü gibi şiirlerinde sık sık Azerbaycan'ın ırmaklarını, dağlarını, çeşmelerini, ovalarını dile getiren Kadir Kuzey Azerbaycan'ın güçlü âşıklarından birisidir.

Kaynak: Aşıglar, Bakü 1960, 169-170.

Olsun (Her Görünen Yaşıl Bağa)  Gedir Terterli Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Gedir Terterli mp3 dosyaları veya Gedir Terterli türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Gedir Terterli türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Gedir Terterli türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.