Türkü Yurdu

Ferruh Arsunar : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Anoş (Çaya İndim Ağlarım)  Sponsorlu Bağlantılar


Anoş (Çaya İndim Ağlarım)  Ferruh Arsunar Hayatı - Ferruh Arsunar Kimdir ?


Doğum Yeri: İstanbul
Doğum Yılı: 1908

Ferruh Arsunar, Türk folkloruna, halk müziğine ve oyunlarına en çok emeği geçenlerden biridir. Cumhuriyet döneminden başlamak üzere yurdumuzun birçok yörelerinde yapılan derleme çalışmalarının öncüsü, aranılan kişisi olmuştur.

Türkülerin, oyun havalarının notaya alınmasında, bütün yurda yayılmasında Ferruh Arsunar'ın payı büyüktür. ''Muzaffer Sarısözen'' ile birlikte gece gündüz, kar kış demeden şimdi radyolarımızdan dinlediğimiz o güzelim türkülerimizi derlemişler , göz nuru dökerek notaya almışlardır.

Ferruh Arsunar, 1908 yılında İstanbul'da doğmuştur. Babası veteriner Albay Akif Beydir. İlk ve orta öğrenimini İstanbul ve Adana'da yapmış, babasının Bağdat'ta görevli olması dolayısıyla geri kalan öğrenimini orada tamamlamıştır.

İstanbul'da Darü'l-Elhan'ın müzik çalışmalarına katılmış, 1923 yılında şark musikisi 1941 yılında da garp musikisi bölümlerini bitirerek müzik öğrenimini de burada tamamlamıştır.İstanbul Konservatuarınca 1926 yılında başlamak üzere folklor derleme çalışmalarının hemen hemen çoğun katılmış, derlenen türkülerin hepsini Ferruh Arsunar notaya almıştır. Bu türkü ve oyun havalarını "Darü'l-Elhan'' (Sonraki adıyla ''İstanbul Konservatuarı") Anadolu Halk Şarkıları ve Halk Türküleri altında 14 defter olarak yayınlamıştır. Daha sonraki derleme çalışmalarını tamamen kendi çabasıyla sürdürmüştür.

Ferruh Arsunar'ın pratik notaya alma konusunda oldukça başarılı olduğu söylenir. Türküleri ve halk oyunu ezgilerin derlerken anında notaya almada gösterdiği ustalık, kendi çağındaki müzik otoritelerince her zaman övgüyle karşılanmıştır. Ölümünden sonra hazır durumda bulunan dört eserini Ankara Devlet Konservatuarı, 3 eserini de Ankara Etnografya Müzesi Müdürlüğü satın almış, ayrıca çeşitli dergilerde notalı halk türküleri yayınlamıştır.

Ferruh Arsunar 21 Aralık 1965 yılında Ankara'da vefat etmiştir.

Anoş (Çaya İndim Ağlarım)  Ferruh Arsunar Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Ferruh Arsunar mp3 dosyaları veya Ferruh Arsunar türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Ferruh Arsunar türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Ferruh Arsunar türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.