Türkü Yurdu

Fatma Hanım Kemine : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Galınca (Şikar Olub Elden)  Sponsorlu Bağlantılar


Galınca (Şikar Olub Elden)  Fatma Hanım Kemine Hayatı - Fatma Hanım Kemine Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1840

19. yüzyıl kadın şairlerindendir. 1840-42 yıllarında Şuşa'da doğmuştur. 1898 yılında vefat etmiştir. Fatma Hanım küçük yaşlarından itibaren şiire ilgi duymaya başlamıştır. Zaten babası da (Ağa Mirze Bey Baba) şairdi ve «Fena» mahlası ile şiirler yazardı. Fatma Hanım Farsça'yı da mükemmel bilmekte olup o dilde de şiirler yazmıştır. Kemine'nin eserleri 19. yüzyıl tezkerelerinde de geçmektedir. 19. yüzyıldaki üç-beş kadının içerisine girebilmesi onun gücünü gösteren bir başka belgedir. O da devrindeki birçok âşığın şiirlerine nazire yazmıştır.

Hem halk hem de klasik şiir şekillerinde şiirleri vardır. Ancak elimizdeki kaynaklarda onun, klasik şekillerde yazmış olduğu şiirleri daha fazladır.

Köçerli, Kemine'yi «nadire-yi zemane» olarak kabul eder ve ölümünü büyük bir kayıp olarak nitelendirir.

Kaynak: Azerbaycan'ın Aşıg ve Şair Gadınları, Bakü, 76-94

Galınca (Şikar Olub Elden)  Fatma Hanım Kemine Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Fatma Hanım Kemine mp3 dosyaları veya Fatma Hanım Kemine türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Fatma Hanım Kemine türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Fatma Hanım Kemine türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.