Türkü Yurdu

Erzincanlı Hafız Şerif : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Bugün Bir Dilberle Eyledim Ülfet  Sponsorlu Bağlantılar


Bugün Bir Dilberle Eyledim Ülfet  Erzincanlı Hafız Şerif Hayatı - Erzincanlı Hafız Şerif Kimdir ?


Doğum Yeri: Erzincan
Doğum Yılı: 1902

Erzincanlı Hafız Şerif (Şerif Tanındı), 1902 yılında Erzincan'ın Vakıf Bırastik köyünde (şimdiki adı Çatalören) doğdu. Babasının adı Hafız Ebubekir, annesinin adı Zeliha'dır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Erzincan Rus işgali altına girince Şerif'in ailesi de 'muhacir' oldu. O yıllarda 12 yaşlarında olan Şerif, annesini bu göç sırasında yitirdi. Babası daha sonra aralıklı olarak üç yeni eş ile evlenmiştir.

Şerif, hafız olan babasının izini sürerek hafızlık alanında yol aldı ve 14 yaşında gereken sınavı vererek hafızlık belgesine sahip oldu. Genç yaşında Sümbül Hanım'la evlendirilen Şerif Tanındı, Çolhasa (Soğukoluk) köyünde imamlık yaparken, sesinin güzelliğiyle dikkati çekmeye başladı. Kısa bir süre sonra Erzincan merkezindeki Ulu Cami'ye müezzin olarak atandı. Bu dönemi, İstanbul'da yine müezzinlik dönemi izledi. Bu arada biri erkek, üçü kız, dört çocuğu olmuştur. Müezzinlik yaptığı dönemde zaman zaman halk gazinolarında türküler söyledikten sonra ünü yayılınca taş plaklar doldurmaya başlayarak, "Erzincanlı Şerif" adıyla ünlendi. 1938’den sonra tekrar Erzincan’a döndü. Mığısı, Bırastik, Horan köylerinde imamlık yaptı. Son görev yeri yine kendi köyü oldu. 1948 yılında kendi köyünde hastalanıp vefat etti.

(Kalan Müzik'ten çıkan Erzincanlı Hafız Şerif adlı albümün kitapçığından)

Bugün Bir Dilberle Eyledim Ülfet  Erzincanlı Hafız Şerif Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Erzincanlı Hafız Şerif mp3 dosyaları veya Erzincanlı Hafız Şerif türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Erzincanlı Hafız Şerif türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Erzincanlı Hafız Şerif türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.