Türkü Yurdu

Derviş Kemal : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Beni (Bana Öyle Hor Bakmayın)  Sponsorlu Bağlantılar


Beni (Bana Öyle Hor Bakmayın)  Derviş Kemal Hayatı - Derviş Kemal Kimdir ?


Doğum Yeri: Yunanistan
Doğum Yılı: 1930

1930 yılında Dimetoka’nın (Yunanistan) Babalar köyünde doğdu. Asıl adı Kemal Özcan’dır. Doğduğu yıl ailesiyle birlikte Uzunköprü’ye göçetti.

Şiir yazmaya yaklaşık 15 yaşlarında başladı. Herhangi bir ustası bulunmayan Derviş Kemal, edebiyatın yanında resim yapmakta, keman, cümbüş ve bağlama çalmaktadır.

1950 yılında askere gidinceye dek çiftçilik yaptı. Askerlik dönüşü 2 yıl kadar noter katipliği yaptıktan sonra, 1955 yılında adliyede çalışmaya başladı. Bu görevi 1983 yılındaki emekliliğine kadar sürdü.
Önceleri sevda ağırlıklı şiirler yazan Derviş Kemal, daha sonra Bektaşi düşünce biçiminin de etkisiyle tasavvufa yöneldi. Ancak şiirlerinde toplumsal sorunlardan insana ilişkin öteki tüm konuları da ayrıntılı olarak işlemektedir.

Derviş Kemal’in 1960’lı yılların sonundan itibaren Feyzullah Çınar tarafından bestelenen şiirlerinin bir bölümü »Şah Damarı« (1996) adıyla yayımlandı. Ayrıca yayına hazırlanmakta olan »Dost Gülleri« adlı kitabı bulunmaktadır.

Beni (Bana Öyle Hor Bakmayın)  Derviş Kemal Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Derviş Kemal mp3 dosyaları veya Derviş Kemal türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Derviş Kemal türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Derviş Kemal türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.