Türkü Yurdu

Dadaloğlu : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Binboğa Da Koçdağı'nı Gözedir  Sponsorlu Bağlantılar


Binboğa Da Koçdağı'nı Gözedir  Dadaloğlu Hayatı - Dadaloğlu Kimdir ?


Doğum Yeri: Toroslar
Doğum Yılı: 1785

19.yüzyıl halk şiirimizin en ilginç, en güçlü ozanlarının başında gelenlerinden biri Dadaloğlu hiç kuşkusuz. Asıl adı Veli. Babası Aşık Musa adında bir ozan. Dadaloğlu adı bir takma ad değil, aile adı olduğu saptanmış. Türkmenlerin Avşar boyundan. Göçer bir boydan geldiği için Torosların Erzin, Payas, Adana, Kozan yörelerini, Gavurdağlarını, Binboğaları, Aladağı, Koçdağı, Bakırdağı, Ahırdağı, Dadaloğlu'na bir yandan esin kaynağı, bir yandan yurt olmuş. Dadaloğlu'nun bütün Torosları, Orta Anadolu'yu dolaştığı anlaşılıyor.

1785(?) - 1868(?) yılları arasında yaşadığı sonucuna ya da sanısına, elde edilebilen bilgilere göre varılıyor.
Dadaloğlu çok sağlam, yiğit, sert, savaşkan bir kimlik, görünüm ve eylem içindedir. Ama yüreğinde de gerçekten sımsıcak sevgiler taşın çoşkulu tutkun bir yanı vardır.

Dadaloğlu'nun yaşadığı dönemde Türkmen boylarının ilginç bir savaşımı var. Aynı zamanda Avşar boyununda. Avşar boyunun savaşımı doğal olarak Dadaloğlu'nu öncelikle, ivedilikle etkiliyor. Dadaloğlu'nu etkileyen önemli olayların başlıcası şu olsa gerekir. Toroslardaki Türkmen boyları zaman zaman kendi aralarında çatışmakta zaman zaman kümeleşerek dönemim yönetimine başkaldırmaktadırlar. Yönetim bu soruna bir çözüm bulmak üzere 1865 yılında Cevdet ve Derviş Paşaların yönetiminde bir "Fıkra-i İslahiye" kurar, bölgeye gönderir. Görevleri, göçerlikle yaşayan Türkmen boylarını yerleşik bir düzene sokmak, toprağa bağlamak böylece başkaldırı tehlikelerini ortadan kaldırmaktır.

Bu arada Dadaloğlu'nun bağlı olduğu Avşar boyu da alınır Sivas'ın köylerinden birine gönderilir.

Dadaloğlu'nun yiğit, gür bir sele, çoşkuyla söylediği şiirlerin içeriğinde, yaşadığı çağın tarihsel, toplumsal olaylarını anlatışı özellikle de "Osmanlı'ya karşı koyma çabaları yatar."

Dadaloğlu'nun en belirgin özelliklerinden biri de dilidir. 19.yüzyıl halk ozanlarının önemli bir kesiminin kentle, Osmanlılılıkla dolaylı, dolaysız ilişkilerinin sonucu olarak dillerinde gözle görülür bir karışıklık vardır. Dadaloğlu'nun bütün yaşamı boyunca böyle bir ilişki içinde olmaması şiirlerinde kullandığı dili de korumuş, arı duru Türkçe'nin, söylemlerin en güzel örneklerini vermiştir.

Dadaloğlu, yiğitlemelerinde Köroğlu'nu, doğa, sevi şiirlerinde Karacaoğlan'ı anımsatabilir.

Günümüze, yazık ki çok şiir kalmamış Dadaloğlu'ndan. Ne var ki, Dadaloğlu'nun üzerinde önemle durulması gereken, etkin, usta, güçlü bir ozan olduğu kesinleşmiş bir gerçek sayılmalıdır.

Binboğa Da Koçdağı'nı Gözedir  Dadaloğlu Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Dadaloğlu mp3 dosyaları veya Dadaloğlu türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Dadaloğlu türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Dadaloğlu türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.