Türkü Yurdu

Can Yoksul : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Aha Gidiyorum Zalim Üstüne  Sponsorlu Bağlantılar


Aha Gidiyorum Zalim Üstüne  Can Yoksul Hayatı - Can Yoksul Kimdir ?


Doğum Yeri: Çorum
Doğum Yılı: 1948

1948 yılında Çorum’un Tolamehmet köyünde doğdu. Asıl adı Selahattin Koçak’tır. Şiire ilgisi ilkokul yıllarında başladı. Yöresinde dinlediği ve zamanla şiirlerini öğrendiği aşıklardan etkilenerek şiir yazmaya yöneldi.

İlkokuldan başlamak üzere tüm okul yaşamı değişik yerlerde geçti. 1968 yılından sonra yaklaşık 10 yıl Çorum’un değişik köylerinde öğretmenlik yapan Can Yoksul, bu dönemde birçok aşığa ilişkin araştırmalara yöneldi.

Sonraki yıllarda öğretmenlikten ayrılarak Çorum çevresinde kalkınma kooperatiflerinde değişik görevlerde çalıştı. Bu görevleri sırasında Köy-Koop’un yayın organı olan »Tohum«, daha sonra »Allıturnam« adlı dergileri çıkaran Can Yoksul, Avrupa’nın birçok yerinde değişik konferans ve toplantılara katıldı.

Son yıllarda bir yöresel gazetede köşe yazarı olarak çalışan Can Yoksul’un değişik ülkelerde yayımlanan Teslim Abdal’dan Deli Boran’a dek birçok halk ozanına ilişkin araştırması ve »Bozkırın Çocuğu« (1970), »Deli« (1974), »Gündönümü« (1980), »Seni Unutur muyum Seni« (1983), »Panzerler, Postallar, Darağaçları« (1983) ve »İnsanlığın Türküleri« adlı kitapları bulunmaktadır.

Kaynak: Ozanlar.eu

Aha Gidiyorum Zalim Üstüne  Can Yoksul Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Can Yoksul mp3 dosyaları veya Can Yoksul türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Can Yoksul türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Can Yoksul türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.