Türkü Yurdu

Cabbar Garyağdıoğlu : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Gönlümün Viranesinde Genci Pünhan  Sponsorlu Bağlantılar


Gönlümün Viranesinde Genci Pünhan  Cabbar Garyağdıoğlu Hayatı - Cabbar Garyağdıoğlu Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1861

Tam adı Cabbar İsmayıl oğlu Qaryağdıoğlu olan Cabbar Garyağdıoğlu, 31 Mart 1861 tarihinde Azerbaycan'ın Şuşa şehrinde dünyaya geldi. 19. yy sonu-20. yy başı Azerbaycan müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Garyağdıoğlu'nun müziğe olan ilgisi çocukluğunda başlamıştır. Garyağdıoğlu, ilk müzik tahsilini Şuşa'da Marangoz Kulu'nun mektebinde almıştır.

Büyük sanatçı Cabbar Garyağdıoğlu, mugam, destgah, tasnif ve halk mahnılarını (türküleri) büyük bir başarıyla icra etmiş ve bütün Karabağ'da şöhret kazanmıştır. Ayrıca Bakü, Gence gibi şehirlerde kimi şenliklere davet edilmiştir.

Cabbar Garyağdıoğlu, Moskova ve Varşova'da çeşitli kayıtlar yapmış, Moskova'da "Şark Konserleri" vermiştir. Kürd-şahnaz, Bayatı-kacar, Mahur, Heyratı ve Mensuriyye mugamlarını büyük bir ustalıkla okuyan Garyağdıoğlu, ayrıca Türkmen, Fars, Özbek, Gürcü ve diğer milletlerin halk müziklerini de repertuarında bulundururdu.

Azerbaycan Devlet Konservatuarı'nın kurucularından sayılan Cabbar Garyağdıoğlu, 30'dan fazla türkü bestelemiştir. 1935 yılında Azerbaycan Halk Sanatçısı unvanına layık görülen sanatçı, devlet tarafından Şeref Nişanı ile taltif edilmiş; 20 Nisan 1944'te vefat etmiştir.

Gönlümün Viranesinde Genci Pünhan  Cabbar Garyağdıoğlu Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Cabbar Garyağdıoğlu mp3 dosyaları veya Cabbar Garyağdıoğlu türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Cabbar Garyağdıoğlu türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Cabbar Garyağdıoğlu türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.