Türkü Yurdu

Bülbül Memmedov : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Bulak Üste Duran Güzel 2  Sponsorlu Bağlantılar


Bulak Üste Duran Güzel 2  Bülbül Memmedov Hayatı - Bülbül Memmedov Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1897

Asıl adı Murtaza Meşedi Rıza oğlu Memmedov olan Bülbül Memmedov, 22 Haziran 1897'de Azerbaycan'ın Şuşa şehri civarındaki Hanbağı'da dünyaya gelmiştir. Bülbül adını sesinin güzelliğinden alan sanatçı, aynı zamanda halk müziği araştırmacısıdır. 1916'da sahne hayatına başlayan Memmedov, 1920'de Azerbaycan Devlet Opera ve Balesi'nde solist oldu.

1927'de Bakü Konservatuarı'nı bitiren Memmedov, tahsilini devam ettirmek için devlet bursuyla İtalya'nın Milan şehrine gitti. 1931'de burada tahsilini tamamlayan Memmedov, ülkesine geri dönüp Azerbaycan Devlet Konservatuarı'nda ders vermeye başladı.

1932'de Bülbül Memmedov'un girişimleriyle Azerbaycan Devlet Konservatuarı nezdinde halk müziği kürsüsü açıldı. 1945'ten itibaren bu kürsünün görevi Azerbaycan Sanatlar Akademisi, Güzel Sanatlar Enstitüsü'ne devredildi.

Bülbül Memmedov, 1938'de SSCB Halk Sanatçısı, 1940'ta profesör unvanlarını almış ve 1950'de SSCB Devlet Mükafatı'na; ayrıca 2 defa Lenin Nişanı'na, 2 defa Kızıl Bayrak İşçi Nişanı'na ve 1 defa da Şeref Nişanı'na layık görülmüştür.

26 Eylül 1961'de Bakü şehrinde vefat eden Bülbül Memmedov'un adına Bakü'de bir cadde ve müzik okulu vardır. Oğlu Polad Bülbüloğlu bestekarlık, senaristlik, elçilik ve kültür bakanlığı yapmıştır.

Bulak Üste Duran Güzel 2  Bülbül Memmedov Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Bülbül Memmedov mp3 dosyaları veya Bülbül Memmedov türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Bülbül Memmedov türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Bülbül Memmedov türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.