Türkü Yurdu

Azerbaycanlı Mina : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Durma Gel (Name Yazdım)  Sponsorlu Bağlantılar


Durma Gel (Name Yazdım)  Azerbaycanlı Mina Hayatı - Azerbaycanlı Mina Kimdir ?


Doğum Yeri: Bilinmiyor
Doğum Yılı: Bilinmiyor

Doğum ve ölüm tarihi bilinmediği gibi yaşadığı yüzyıl hakkında da bir malumatımız yoktur. Şiirlerine bakarak onun ince ruhlu bir şair olduğunu söyleyebiliriz. Şiirlerinde geçen «Hırda» şairin kızının adıdır. Bu kadın aşığın şiirlerinde ince bir halk yaratıcılığı ve halk şiirinin akıcı üslubunu bulabiliriz. Aslında sevgiden bahseden şiirler yazmış olmasına rağmen zaman zaman devrinden kanlı felekten şikâyet eden dörtlükler de yazmıştır. Sadık, vefalı fakat mutlulukla neticelenmeyen bir aşkı terennüm eden Mina'nın şiirleri zaman zaman diğer âşık ve şairlerinki ile karışmıştır. Elimizde açık bir ölçü olmadığı için maalesef bu şiirleri birbirinden ayıramıyoruz.

Mina'nın elimizde 10'a yakın koşma ve geraylısı vardır. Onlara bakarak Mina'nın klasik edebiyat ile halk edebiyatını çok iyi bildiğini, kelimeleri ve edebî sanatları yerli yerinde kullandığını söyleyebiliriz.

Mina'nın adı 5-6 kaynakta geçmekte olup Azerbaycan'ın güçlü şairlerinden birisidir.

Kaynak: Salman Mümtaz, Azerbaycan Edebiyatı El Şairleri, Bakü 1927, 322-324; Azerbaycan'ın Aşık ve Şair Gadınları, Bakü 1974, 158-162.

Durma Gel (Name Yazdım)  Azerbaycanlı Mina Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Azerbaycanlı Mina mp3 dosyaları veya Azerbaycanlı Mina türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Azerbaycanlı Mina türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Azerbaycanlı Mina türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.