Türkü Yurdu

Aşık Şemşir : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Ceyran (Aman Ovçu Düzde Gurma)  Sponsorlu Bağlantılar


Ceyran (Aman Ovçu Düzde Gurma)  Aşık Şemşir Hayatı - Aşık Şemşir Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1893

20. yüzyıl âşıklarındandır. 1893 yılında Kelbecer bölgesinin Demircidan köyünde doğmuş, 1980 yılında vefat etmiştir. Halk şiirinin geraylı (8'li koşma), koşma ve mani gibi şekillerinde söylemiştir.

O, âşıklık sanatını babası Gurban ve Âşık Elesker'den öğrenmiştir. Bunlardan başka Semed Vurgun da dostudur. O, katıldığı yarışmalarda çeşitli armağanlar da kazanmıştır.

Aşk, tabiat ve siyaset gibi konuları şiirlerinde işlemiştir. Tabiat konulu şiirlerinde; pınarları, dereleri, ovaları, gölleri, dağları, akıcı bir üslupla işlemiştir.

Keçen tarih heddin aşıb,
Tufan gopub çaylar daşıb,
Köpükleşib, gucaglaşıb,
Daşgın seller bu bulagda.

Yukarıda sevgili konusunda da şiir söylediğini belirtmiştik. Bunun en güzel örneğini koşmalarımız arasında bulunan «Gelin» redifli şiirinde bulabiliriz. Edebî sanatlardan ustalıkla istifade eden Şemşir, bir hanede şöyle demektedir:

Növ baharın teze, ağ çiçeyisen,
Bağca benövşesi, dağ çiçeyisen,
Güney gerenfili, bağ çiçeyisen,
Şemşir için geşeng balasan gelir.

Şemşir'in dünyada yaşamasının sebebi vatanıdır. Azerbaycan olmasa o yok demektir. Şemşir, «Meni» redifli koşmasında bu meseleyi çok güzel dile getirmiştir.

Cinas sanatını da çok iyi bilen Şemşir cinaslı mani türünde de şiirler söylemiştir.

Siyasî konularda yazmış olduğu şiirleri diğerlerinin yanında çok cılız kalır.

Kaynak: Aşıglar, Bakü 1960, 102-103; Azerbaycan Aşıgları ve El Şairleri II, Bakü 1984, 254-271; Paşa Efendiyev, Azerbaycan Şifahi Halg Edebiyyatı, Bakü 1981, 266-369; Sazım Sözüm, Bakü 1978, 95-105.

Ceyran (Aman Ovçu Düzde Gurma)  Aşık Şemşir Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Aşık Şemşir mp3 dosyaları veya Aşık Şemşir türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Aşık Şemşir türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Aşık Şemşir türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.