Türkü Yurdu

Aşık Peri : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Çanakçı Mülkünden (Ağlarım)  Sponsorlu Bağlantılar


Çanakçı Mülkünden (Ağlarım)  Aşık Peri Hayatı - Aşık Peri Kimdir ?


Doğum Yeri: Karabağ
Doğum Yılı: 1811

1811-1847. Karabağ'ın Cebrayii bölgesindeki Maralyan köyünde doğdu. İlk eğitimini köyünde aldı.

Aşıklık geleneği ve şiire ilgisi küçük yaşlarda başladı. Kısa bir sürede de adı yöredeki tüm aşıklar meclisinde anılır oldu. 1830'da Şuşa'ya göçtü.

Aşık Peri çağdaşı olan Kerbalayı Abdullah Çanızade, Cafer Guluhan Neva, Mirze Hesen Mirze, Mirzecan Mededov gibi birçok aşıkla karşılaştı ve atışmalarda bulundu. Özellikle bu atışmalardaki başarısı dilden diye yayıldı.

Güzelliği ve aşıklıktaki başarısı nedeniyle dönemindeki tüm aşıklar ve devlet yöneticilerinin sürekli ilgi odağı olan Aşık Peri her tür şiirde çok başarılı örnekler verdi. Ancak günümüze kalanlar daha çok koşma türü olanlardır.

Şuşa’da öldü ve orada toprağa verlidi.

Aşık Peri kendisinden sonra »Periler Meclisi« olarak anılan Azerbaycan aşıklık geleneğindeki kadın aşıkların simgesi ve piri durumdadır.

Kaynak: Ozanlar.eu

Çanakçı Mülkünden (Ağlarım)  Aşık Peri Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Aşık Peri mp3 dosyaları veya Aşık Peri türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Aşık Peri türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Aşık Peri türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.