Türkü Yurdu

Ali Ekber Çiçek : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Böyle İkrarınan Böyle Yolunan  Sponsorlu Bağlantılar


Böyle İkrarınan Böyle Yolunan  Ali Ekber Çiçek Hayatı - Ali Ekber Çiçek Kimdir ?


Doğum Yeri: Erzincan
Doğum Yılı: 1935

1935 Erzincan Ulular Köyü doğumlu Ali Ekber Çiçek, babasını 1939 Erzincan depreminde yitiriyor ve çok küçük yaşlarda rençberlik yapmaya başlıyor. Bu arada bağlamayı öğreniyor ve cem toplantılarında kulağı Alevi deyişleri ve ezgileriyle doluyor. İlkokul öğreniminden sonra maddi olanaksızlıklar sonucu öğrenimini sürdüremiyor, ancak ağır yaşam şartlarına karşın müzikten hiç kopmuyor. Müzik aşkı ağır basınca İstanbul'a göç ediyor ve halk müziğinin önemli isimleriyle tanışyor. Vatani görevi sonrası radyoya giriyor ve 35 yılı aşkın bir sürede 400'den fazla yapıtı yorumlayarak geniş kitlelere ulaştırıyor.

Halen TRT arşivlerinde ustanın 54 kaseti olduğu söyleniyor. Birçok ülkede konserler ve üniversitelerdeki sohbetler aracılığıyla bu toprakların sanatını dünyaya taşımaya çabalamış Ali Ekber Çiçek, bir kaynakta yolunu şöyle özetliyor:

Gerçekleri göstermek gerçeğe kavuşmak ve gerçeği olduğu gibi insanlara anlatmak için çalışmış bir insanım. Cahilden uzak, kâmile yakın oldum; büyüklerime saygı ile, küçüklerime sevgiyle yaklaştım. Konuşulan her kelamı ibadet gibi dinledim, kimseyi acizlik ve bilgisizlikle itham etmedim. Bu icraatım boyunca hiçbir maddi menfaat sağlamadan, insanların duygularını sömürmek gibi bir yanlışlığa meydan vermedim.

Böyle İkrarınan Böyle Yolunan  Ali Ekber Çiçek Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Ali Ekber Çiçek mp3 dosyaları veya Ali Ekber Çiçek türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Ali Ekber Çiçek türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Ali Ekber Çiçek türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.