Türkü Yurdu

Ali Baştuğ : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Halay Başı Kim Çeker  Sponsorlu Bağlantılar


Halay Başı Kim Çeker  Ali Baştuğ Hayatı - Ali Baştuğ Kimdir ?


Doğum Yeri: Kangal
Doğum Yılı: 1955

1955 yılında Sivas, Kangal'da doğdu. İlköğrenimini Sivas'ta bitirdikten sonra Ankara'ya yerleşti. Yöresinin ozanlarından esinlenerek bu yola gönül verdi. Kendi çabaları ve imkanlarının elverdiğince halk türkülerini icra etmeye başladı. Böylece bağlama ile tanıştı. Sivas yöresine özgü tavır ve uslupla uzun sap ve kara düzen bağlama örnekleri sundu. Deli derviş ve sarma adı verilen tarzla kendine has bir yorum yakaladı.

TRT' nin açmış olduğu sınavlara katıldı ve 1974 yılında mahalli sanatçı ünvanını aldı.TRT repertuarında birçok esere imza attı. Garip anam, Yellice yolları bükülür gider, Telli turnam, Canım meydana, Halay başı kim çeker bestelerinden bazıları...

1980' li yıllarda Avrupa'nın çeşitli ülkerinde turne konserlerine katıldı ve bu zaman içinde birden çok kaset ve plak çalışması hazırladı. Bugüne kadar 6 adet 45'lik ve 22 kaset calışması gerçekleştirdi.

2 Temmuz 1993 yılında Sivas vahşetinden otelden mağdur olarak kurtulan ozanımız şu an Ankara' da hayatını devam ettirmekte. Evli ve 2 kız 1 erkek çocuk babasıdır.

Halay Başı Kim Çeker  Ali Baştuğ Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Ali Baştuğ mp3 dosyaları veya Ali Baştuğ türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Ali Baştuğ türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Ali Baştuğ türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.