Türkü Yurdu

Ahmet Rüstemov : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Cabbar'lı Senetde (Yaraşsın)  Sponsorlu Bağlantılar


Cabbar'lı Senetde (Yaraşsın)  Ahmet Rüstemov Hayatı - Ahmet Rüstemov Kimdir ?


Doğum Yeri: Azerbaycan
Doğum Yılı: 1920

20. yüzyıl âşıklarındandır. 1920 yılında Gürdemir bölgesinin Carrı köyünde doğmuştur. Âşıklık sanatına 25 yaşlarında başlamıştır. İçtimaî, siyasî konularla tabiat konularında şiirler söylemiştir. Geraylı ve koşmalarında çok başarılıdır. Şiirlerinde sık sık Azerbaycan'ı işleyen âşık, «danışım» redifli geraylısında bu hususu ele almıştır. «Azerbaycan'ım» redifli koşması ise bu konuda söylenen diğer bir şiiridir.

Açdı Şerg elinde gül üzlü seher,
Dahmalı kendlerin oldu gür seher,
Suların dürrdür, torpağın gövher,
Gözüsen dünyanın, Azerbaycan'ım.

Azerbaycan'ın zenginlikleri, güzellikleri yanında insan güzelliklerini, sevgilileri sazının tellerinde anlatan Ahmet devrin siyasî hadiseleri üzerinde de şiir söylemekten geri kalmamıştır.

Zaman zaman sevgilisinin vefasızlığından şikâyet eden Ahmet «keçdi» redifli koşmasında bu meseleyi dile getirmiştir.

Ünnedim ünnedim ünüm çatmadı,
Dönüb geri hoş ihtilat gatmadı,
Eşgin bahçasına el uzatmadı,
Nedense bir gül de dermedi, keçdi.

Şiirlerinde devrinin ünlü kişilerini anlatan Ahmet onlardan daima övgü ile bahsetmiştir. «Yaraşsın» redifli koşmasını Cafer Cabbarlı'nın doğumunun 60. yılı münasebetiyle ona ithaf etmesi bu fikrimizi kuvvetlendirmesi bakımından mühimdir.

Kaynak: Aşıglar, Bakü 1960, 134-141.

Cabbar'lı Senetde (Yaraşsın)  Ahmet Rüstemov Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Ahmet Rüstemov mp3 dosyaları veya Ahmet Rüstemov türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Ahmet Rüstemov türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Ahmet Rüstemov türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.