Türkü Yurdu

Selda Bağcan : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Oy Dünya Yalan Dünya  Sponsorlu Bağlantılar


Oy Dünya Yalan Dünya  Selda Bağcan Hayatı - Selda Bağcan Kimdir ?


Doğum Yeri: Sivas
Doğum Yılı: 1940

1971 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde Fizik Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisiyken amatörce başlattığı müzik çalışmalarında ilk iki 45'lik plak satışının bir milyon tavanını zorlamasıyla ister istemez profesyonel oldu.

O tarihten itibaren yurt içi ve yurt dışında sayısız konserler veren sanatçı, 1972 yılında Türkiye'yi Dış İşleri Bakanlığının görevlendirmesiyle Bulgaristan'daki ALTIN ORFE (Goldn Orfeus) festivalinde temsil etti. 1973 yılında ilk batı Avrupa Turnesini gerçekleştiren sanatçı, bu yıllarda 16 adet 45'lik plak yaptı. 1979 ve 1980 yıllarında Türkiye'deki en önemli sol partinin (CHP) yurt dışı Demokratik kitle örgütü olan HDF (Halkçı - Devrimc, Federasyonu) ile dayanışma içindeki SPD (Alman Sosyal Demokrat Parti) nin yardımıyla Batı Avrupada çeşitli festivallere katıldı.

1980 ve 1987 yılları arasında pasaport verilmeyen şarkıcı 1986 yılında Peter Gabriel'in desteklediği The WOMAD FOUNDATION (WORLD OF MUSIC AND DANCE) Festivalinden davet aldığında pasaportu olmadığı için gidemedi. Fakat festival komitesi sanatçının bir şarkısına festival plağında yer verdi.

1987 yılında WOMAND VAKFI'nın ısrarlarıyla pasaportuna kavuşan sanatçı o yıl;
13 Haziran ROTTERDAM SANAT FESTİVALİ (Poetry)
19 Haziran WOMAD ve GLASTONBURY FESTİVALİ
20 Haziran JUBILE GARDENS (London)
25 Haziran EURLS COURT (London)
26 Haziran CAPİTAL RADIO FESTİVALİ konserlerini yaptı.

1988 de 4 ay süren Batı Avrupa Turnesinden sonra 1989 ve 1990 da Türkiye'de Belediyelerin seçimle Sol Partinin eline geçmesiyle kültür ve sanat hizmetlerinin davetlisi olarak kent festivallerinin yüzbin kişilik seirci kitlesine hitap etti. Bu konserlerin en büyük özelliği biletlerinin ücretsiz ve halka açık olmasıydı.

Yine 1990 yılında HOLLANDA'dan RASA ORGANİTİON (Interkultureel Centrum)'un davetlisi olarak UTRECH,N,JMEGEN,TİLBURG şehirlerinde ve Yugoslavya'daki PRİZREN ve PRİŞTİNE şehirlerinde konserler verdi.

Aynı yıl 4 kez İsrail'e giden şarkıcı ACCO Festivalinde "KHANEL UMDAN" adlı Osmanlı kalesınde ve EHAL HATARBUTkonser salonunda iki ayrı konsre ve iki ayrı televizyon programı yaptı. Ve Danimarka'nın Argus şehrindeki esintiler isimli festivale katıldı.

Bu güne kadar 30 yıl içinde 16 adet 45'lik, 10 adet LP, 30 adet kaset çalışması olan sanatçı ALMANYA, HOLLANDA, FRANSA, İNGİLTERE, BELÇİKA, İSVEÇ, NORVEÇ, İSVİÇRE, AVUSTURYA, AVUSTURALYA, YUGOSLAVYA, İSRAİL'de konserler yaptı.

Tarz olarak protest müziği benimseyen SELDA BAĞCAN, kendi bestelediği şarkıları söylemeyi tercih ederken, bin yıllık anonim halk türkülerini çağdaş bir uslupla yorumlamasıyla tanınıyor.

Kendisini Türk insanının acılı sesi olarak nitelendiren sanatçı halen İstanbul'da ikamet etmekte sahibi olduğu plak şirketinin yöneticiliğini yapmaktadır.

Oy Dünya Yalan Dünya  Selda Bağcan Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Selda Bağcan mp3 dosyaları veya Selda Bağcan türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Selda Bağcan türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Selda Bağcan türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.