Türkü Yurdu

Ercişli Emrah : Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Dedim Dedi (Söyledi Yoh Yoh)  Sponsorlu Bağlantılar


Dedim Dedi (Söyledi Yoh Yoh)  Ercişli Emrah Hayatı - Ercişli Emrah Kimdir ?


Doğum Yeri: Erciş
Doğum Yılı: 1585

Hayatı 'bir masalın sisli, görüntüleri arasında gömülü kalan Ercişli Emrah, Erzurumlu Emrah'la karıştırılmıştır. XVII. Yüzyılın ilk yarısında yaşadığı sanılan Ercişli Emrah, Erciş kafesine bağlı bir Karakoyunlu köyü olan Egans'ta doğmuştur. Erciş kalesinin başbuğu Miroğlu'nun sazcısı Aşık Ahmet'in oğludur.

Genç yaşta Miroğlu'nun kızı Selvihana aşık olarak sevgilisinin ardından İran ve Azerbaycan'ın batı kesimlerini gezmiş, gördüklerini duru bir Türkçe ile anlatmıştır.

Emrah ile Selvihan hikayeleri Doğu ve Güney Anadolu'da birbirinden farklı beş ağızda söylenmektedir. Bu ağızları karşılaştıran Ali Saraçoğlu aşağıdaki belirlemeleri yapmaktadır:

Emrah ile Selvihan hikayesinin Erzurum ağzı yedi, Erciş ağzı Emrah ile Selvihan hikayesi ise başlıca on parçaya bölünebilir.

Aşk, her iki ağızda da bir nevruz sabahı başlar. Emrah, Çelebibağı (Ercişin 5 kilometre batısında, Van gölü sahiline kurulmuş tarihi bir köy) yöresinde Şeker bulağının üstünde, uyurken pir elinden pir dolusu bade içerek Selvihana aşık olur.

Erzurum anlatışında sevenler Emrah, Şah Abbas, Tiflis hakimi Kuğu Han'ın oğlu Mirze Ali, Sevilen: Selvi, Aldatıcı Kuğuhan ve Selvi'nin kardeşleri, Yardımcı: Yağıp Han, Selvi'nin tayası Nazlı, Emrah'ın babası Aşık Ahmet'tir.

Erciş anlatışında Selvi'nin kardeşleri yoktur.

Dedim Dedi (Söyledi Yoh Yoh)  Ercişli Emrah Tüm Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözü sitesinde Ercişli Emrah mp3 dosyaları veya Ercişli Emrah türkü mp3 indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. Türkü Yurdu sadece Ercişli Emrah türkü sözlerini ve notalarını içerir. Sitede bulunan Ercişli Emrah türkü sözleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur.