Türkü Yurdu

İlknur Halil : Karaoğlan Dağında Bir Yuva Türkü Sözleri - Türkü Notaları - Türkü Hikayeleri

Karaoğlan Dağında Bir Yuva  Karaoğlan Dağında Bir Yuva adlı türkünün hikayesi


Karaoğlan Dağında Bir Yuva  "Karaoğlan Dağında Bir Yuva"

İskeçe şehrine özgü bir türkü. Antolojilerde de rastladığımız bu türkü, Batı Trakya Türküsü olarak kayda daha eski dönemlerde geçirilmiş. Bugün de çalınıp söylenmektedir.

İskeçe'nin Sünnetçiköy - Gökçeler arasında bulunan Karaçanlar köyünün varlıklı ve seçkin ailelerinden Ali Ağa'nın bir oğlu vardır. Otuz - otuzbir yaşlarındaki genç Ali bir söylentiye göre güzel uğruna kara sevdaya tutulur, verem olur. Bir süre sonra Ali'nin tedavisi güçleşir, bunun üzerine annesi ile birlikte Karaçanlar köyünün hemen üst tarafındaki Karaoğlan dağına tebdil havaya giderler. Ne var ki, ana - oğul beş - altı ay burada kalmalarına rağmen Ali Ağa'nın oğlu Ali, gönlündeki aşk ateşini söndüremez, sonunda hastalığı ilerleyip vefat eder.

Otuz - kırk yıl öncesine ait olan bu trajik olay, civar köylerde yankı uyandırır ve Ali'nin ağzından söylenmişçesine bir türkü yayılır gider halk arasında.

İlknur Halil  İlknur Halil Diğer Türküleri


Turkuyurdu.com türkü sözleri sitesinde İlknur Halil Karaoğlan Dağında Bir Yuva türkü mp3 veya Karaoğlan Dağında Bir Yuva mp3 turku indirebileceğiniz Rapidshare ve benzeri linkler yoktur. "Turku Yurdu" sadece İlknur Halil türkü hikayelerini içerir.